انجمن عکاسان ایران

National Iranian Photographers Society

مسابقه عکاسی با موضوع آب در ایران

در چارچوب سلسله نشست های بین المللی که در پاریس و به صورت ویدئو کنفرانس با ایران از سپتامبر ٢٠٢٤ لغایت مارس ٢٠٢٥ و  با موضوع " نگاه های متقابل به فرهنگ آب بین دو کشور ایران وفرانسه" توسط فرهنگستان علوم سرزمین های ماوراء البحر پاریس ، آکادمی ملی آب پاریس و نیز مرکز ایران و فرانسه ، مرکز حقوق دریایی و اقیانوسی شهر نانت فرانسه، دانشگاه تهران و نیز دانشگاه تربیت مدرس برگزار خواهد شد، مسابقه عکاسی حول موضوع  آب در تمام جنبه ها و ابعاد آن ترتیب داده شده است.
رویکرد مورد نظر در این باره پرداختن به مسائلی نظیر آب های شيرین و شور، محيط زیست زمينی و اقيانوسی، فعالیت های انسان و بشر مرتبط با آب، فناوری و تمهیدات  مرتبط با آن در مناطق مختلف ایران است.
هر نامزد جهت شرکت در این مسابقه می بایست آثار خود را به صورت سياه و سفيد یا رنگی در قالب یک فایل پی دی اف (حداكثر ٤٠ عکس) به مسئولين برگزاركننده ارسال نماید.
هدف از این مسابقه تركيب نوشتارهای عکاسی مستند با نوشتارهای عکاسی تجربی است تا وضعيت آب در ایران را از طریق یک نمایشگاه گروهی به تصویر بکشد.
این مسابقه تحت عنوان ریاست افتخاری خانم "فرانسين كوستو" Francine Cousteau، رئيس "بنياد بين المللی ژاک-ایو كوستو" و همچنين آقای "ژان -ميشل اليور" Jean-Michel Oliver، رئيس "آكادمی آب"  برگزار می شود.

شرایط شركت در مسابقه:
•    متقاضیان باید مقیم ایران باشند.
•    درخواست ها می بایست تا ساعت ۲۴ جمعه ١٤ ژوئن ٢٠٢٤ (برابر با ۲۵ خرداد ۱۴۰۳)، به آدرس ایميل info@ithaque-paris.fr ارسال گردد. استفاده از WeTransfer مجاز نيست.
•    موضوع ایميل و عنوان فایل باید به صورت Water in Iran - First and last name باشد.
•    متقاضیان باید عکسهای پیشنهادی خود را از طریق یک فایل پی دی اف - حداکثر حجم ٢٠ مگابایت - به زبان انگليسی و شامل چهار بخش ارسال نمایند:
۱.    بيوگرافی متقاضی  (یک صفحه)
۲.    یک نامه (حداكثر ١٠٠٠ كلمه)  در خصوص محتوای سری عکسهای ارسالی و نیز انگیزه و اهداف عکاس
۳.    سری عکس های پيشنهادی مرتبط با موضوع آب در ایران (حداكثر ٤٠ عکس، عکس‌های رنگی و سياه و سفيد  هر دو مورد پذیرش هستند، همچنین آثار می تواند به صورت آنالوگ و یا دیجیتال باشند. همچنین تصریح می گردد آثار انتزاعی، تجربی، خبری و مستند از نگاه اعضای هیات داوران همگی دارای ملاحظات یکسانند).
۴.    كپی از پاسپورت با محل اقامت در ایران یا کارت اقامت در ایران

برنامه:
از بین تمامی آثار دریافتی، هیات داوران در پایان یک نفر را به عنوان برنده مسابقه انتخاب خواهد کرد و فرد برنده، برای بهترین عکس انتخاب شده توسط هيات داوران جایزه نخست مسابقه را به ارزش۵۰۰ یورو دریافت خواهد نمود. همچنین۴۰ عکس دیگر نیز از بین آثار دریافتی در یک نمایشگاه گروهی با طراحی صحنه توسط الکساندر آرمنجون و چاپ آنها در ابعاد حداکثر ۶٠x٥٠ سانتیمتر به نمایش در خواهند آمد.
فضای نمایشگاهی ایتاک با حدود ٥٠ متر مربع ، در مکانی مطلوب در قلب ماره Marais (محله اکثر گالری های هنری) پاریس واقع شده است.
 نمایشگاه ابتدا در محل ایتاک از چهارشنبه ١٢ سپتامبر لغایت ۳ اكتبر ۲۰۲۴  (۲۲ شهریور الی ۱۲ مهر ۱۴۰۳) برگزار خواهد شد، و سپس از تاریخ ٧ اكتبر لغایت ١۸ اكتبر ۲۰۲۴ (۱۶ مهر الی ۲۷ مهر ۱۴۰۳) به محل فرهنگستان علوم سرزمین های ماوراء البحر فرانسه واقع در خيابان لاپروز Laperouse پاریس منتقل خواهد شد.
مراسم افتتاحيه عمومی نمایشگاه در ایتاک نیز روز چهارشنبه ١٢ سپتامبر ٢٠٢٤ (۲۲ شهریور ۱۴۰۳) خواهد بود.

تقویم برگزاری در سال ٢٠٢٤:
پرونده متقاضیان می بایست تا قبل از نیمه شب ۱۴ ژوئن ۲۰۲۴ (برابر با ۲۵ خرداد ۱۴۰۳) ارسال گردد. هیچ پروند ه ای  پس از این تاریخ مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.
آغاز  فراخوان جهت شركت در مسابقه: ۲۷ آوریل ٢٠٢٤ (۸ اردیبهشت ۱۴۰۳)
مهلت ارسال پروند ه ها: ١٤ ژوئن ۲۰۲۴ (۲۵ خرداد ۱۴۰۳)
اعلام نتایج: ۳٠ ژوئن ٢٠٢٤ (۱۰ تیر ۱۴۰۳)

هیات داوران:
در برگزاری مسابقه عکاسی "آب در ایران"، ایتاک و مرکز ایران و فرانسه یک هیئت داوران ایرانی و فرانسوی متشکل از افراد زیر را گرد هم می‌آورد:

هیئت داوران فرانسوی:
- ماری روبرت، متصدی ارشد قسمت عکاسی و سینمایِ موزه اورسه پاریس، کمیسر نمایشگاههای عکاسی در زمینه علوم اجتماعی و بینا رشته ای، نویسنده کتاب مرجع "تاریخ جهانی زنان عکاس" به همراه Luce Lebart لوس لوبارت.
- پاسکال بوس، مدیر مجموعه‌های عکاسی مرکز ملی هنرهای تجسمی CNAP. کالج بین المللی عکاسی.
- ناتالی بوشه-لونوار، رئيس انجمن "مردمان تصویر" Gens d'Images  كه هر ساله جایزه نيپس Prix Niépce  و جایزه نادار Prix Nadar را با مشارکت كتابخانه ملی فرانسه (BnF) برگزار می كند. بنیانگذار کالج بین المللی عکاسی.
- کارولین استن، عضو هيئت مدیره دانشکده بين المللی عکاسی Grand Paris "پاریس بزرگ".
- میشل پوآورت، مورخ عکاسی، استاد دانشگاه پاریس ۱ - پانتئون سوربن، نویسنده آثار مرجع متعدد در مورد عکاسی در فرانسه و بنیانگذار کالج بین المللی عکاسی.

هیات داوران ایرانی:
- محمدرضا کیوانفر، عکاس و كارگردان، استاد دانشگاه در حوزه عکاسی و سينما، بنيانگذار و مدیر موسسه آموزشی در حوزه سينما و عکاسی به نام "موج نو".
- افشین شاهرودی، عکاس، منتقد عکاسی و رئیس هيئت مدیره انجمن عکاسان ایران.
- اسماعیل عباسی، عکاس، مترجم و نویسنده ایرانی، عضو هيات داوری دهها جشنواره و مسابقه عکاسی ملی، بنيانگذار و دبير جشنواره عکاسی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان.
- سیف‌الله صمدیان، عکاس، برنده جایزه World Press Photo، فیلمبردار و فيلمساز، استاد فتوژورنالیست در دانشگاه تهران، عضویت در هيات داوری جشنواره های متعدد ملی و بین المللی عکاسی.
- مریم زندی، عکاس و ویراستار ١٤ كتاب درباره عکاسی، عضو هيئت موسس انجمن ملی عکاسان ایران، نخستین رئيس هيات مدیره انجمن عکاسان ایرانی (انجمن ملی عکاسان) و عضو افتخاری انجمن عکاسان ميراث فرهنگی ایران.
واژه‌های کلیدی:  انجمن عکاسان ایران, جشنواره عکس آب
تاریخ خبر: ۱۴۰۳/۰۲/۱۷