انجمن عکاسان ایران

National Iranian Photographers Society

نمایشگاه عکس «۲۶ عکاس» در گالری شیرین

 

نمایشگاه عکس‌های ۲۶ عکاس زن ایرانی با عنوان «۲۶ عکاس» از روز جمعه ۳۰ مهرماه ۹۵ همزمان با رونمایی از کتاب این مجموعه در گالری شیرین گشایش می‌یابد. 
 
   در این نمایشگاه مجموعه عکس‌هایی از مهروا آروین، آبنوس البرزی، غوغا بیات، مریم تخت کشیان، باران جعفری، سمیه جعفری، رعنا جوادی، زهرا خرمی، گوهر دشتی، مریم رحمانیان، هلیا رضایی، کمند رضوی، کیمیارهگذار، آزیتا سمناک، مریم سعید‌پور، نازلی عباسپور، نغمه قاسملو، شادی قدیریان، کتایون کرمی، هنگامه گلستان، نسیم گلی، یلدا معیری، تهمینه منزوی، حنا می‌رجانیان، مهشید نوشیرانی و همیلا وکیلی به نمایش گذاشته می‌شود. 
 
   امیرحسین حشمتی در معرفی این نمایشگاه می‌نویسد: «وقتی خواستم مجموعه عکسی را برای نمایش جمع‌آوری کنم به طور جدی با مفهوم واقعی گسترده بودن هنر عکاسی روبرو شدم. پس از مشورت با استادان و مطالعات بسیار، حیفم آمد این جمع‌آوری را به شاخه‌ای خاص در عکاسی معطوف کنم. از طرفی دوست داشتم تا جای ممکن وجوه متفاوت عکاسی دیده شود و از طرف دیگر خوب می‌دانستم جمع آوری یک مجموعه به بهانه‌ی تمی واحد ممکن است برای هنرمند ایجاد محدودیت کند و به انجام تکلیف تبدیل شود. 
 
   لذا با توجه به موقعیت و امکانات موجود تصمیم گرفتم جامعه فعال عکاسان ایران را کوچک‌تر کنم تا بتوانم دقیق‌تر، حرکت چالش برانگیز روبرویم را مشتاقانه به پیش برم. بدین جهت از زنان عکاس دعوت کردم تا به کمک هم بتوانیم این مجموعه را کنار هم قرار دهیم. این توضیح در ابتدا لازم بود تا بحث تفکیک جنسیتی را ببندیم چرا که اساساً هنر جنسیت پذیر نیست و پرداختن به آن هم هدف ما نبود و نیست با این وصف بهانه عدم حضور تنی چند از هنرمندانی شد که دعوتم را نپذیرفتند. در ‌‌نهایت ۲۶ عکاس زن ایرانی دعوت مرا پذیرفتند و عنوان این نمایشگاه را «۲۶عکاس» انتخاب کردم. 
 
   هدف این گردآوری، تنوع موضوعی آثار نسل‌های مختلف عکاسان زن ایران است. چون مبنا را حضور عکاسان در عرصه‌های متفاوت عکاسی گذاشتم، به نمایش تک عکسی از ایشان بسنده نکردم و با دیدن دوره‌های متفاوت کار هر هنرمند و جلسات متعدد گفتگو سعی کردیم به انتخاب مشترک برسیم. بدین ترتیب، هر یک از عکاسان با بیان دیدگاه خود نمایش مستقل کوچکی را در دل نمایش بزرگ‌تر از آنِ خود می‌کنند. جهت تکمیل این معرفی، از هنرمندان خواستم دلایل حضور و ادامه مسیرشان را توضیح دهند که برای حفظ وحدت این معرفی سه سئوال واحد طرح شد: 
 
۱- از کی عکاسی را شروع کردید؟ 
۲- چرا عکاسی را انتخاب کردید؟ 
۳- ویژگی‌های عکس ماندگار در ذهنتان چیست؟ 
 
   شاید در نگاه اول سوالات کلیشه‌ای و پیش پا افتاده تلقی شوند ولی اگر تعمق کنیم، همین چیزهای ساده علت اصلی ادامه مسیر حرفه‌ای است که تا امروز طی شده‌است. گاهی واضح‌ترین دلایل را از یاد می‌بریم که با بازنگری و بیان دوباره‌ی آن منظر جدیدی گشوده خواهد‌شد. نکته دیگر آنکه، معتقدم نگاه تک بعدی به مفهوم عکس (عکس ناب) نمی‌تواند حق مطلب را ادا کند. شاید برای حل این پازل چند وجهی عظیم به دیدن و شنیدن نظرات یکدیگر نیازمند باشیم تا جهانمان را وسعت بخشیم.» 
 
   شایان ذکر است کتاب این نمایشگاه، توسط انتشارات صور در ۶۰ صفحه و به قیمت ۳۵ هزار تومان ارائه خواهد شد. 
گشایش: جمعه ۳۰ مهرماه – ساعت ۱۶ تا ۲۰
بازدید از این نمایشگاه تا روز چهارشنبه ۱۲ آبان‌ماه ۹۵ از ساعت ۱۱ تا ۱۹ ادامه دارد. 
گالری شیرین: تهران، خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، پلاک ۵

سایت عکاسی 

تاریخ خبر: ۱۳۹۵/۰۷/۲۹