انجمن عکاسان ایران

National Iranian Photographers Society

گزارش تصویری نمایشگاه عکس استاد جدیدالاسلام در تبریز

تارنمای عکاسی از ایران - نمایشگاه عکس استاد محمدعلی جدیدالاسلام با عنوان "زنده یادان"در نگارخانه استاد علی اکبر یاسمی در حال برگزاری است.

زمان: ۱ الی ۴ بهمن ماه ۱۳۹۷
ساعات بازدید: ۱۶ الی ۱۹
مکان: تبریز، خیابان امام خمینی، نرسیده به چهارراه آبرسان، خانه فرهنگ، طبقه اول، نگارخانه استاد علی اکبریاسمی گالری ۱، ۲ و ۳. 

 برای دیدن گزارش تصویری اینجا کلیک کنید.

محمدعلی جدیدالاسلام در سال ۱۳۳۱ در «کوچهٔ حاج سید حسن» واقع در محلهٔ راسته کوچه در خانواده‌ای که با شغل عکاسی مأنوس بود، به دنیا آمد. 
همزمان با پایان دوره ششم ابتدائی نزد احمد کیابخت به آموزش عکاسی گمارده شد. جدیدالاسلام که تا به حال ۱۰ تألیف و ترجمه، ۷ مقام جشنواره‌ای و ۵۰ نمایشگاه را در کارنامه کاریش دارد، همزمان با عکاسی، آموختن نقاشی را هم در سال ۱۳۴۳ زیر نظر استادش باجالانلو شروع کرد. 
وی بعدها داوطلبانه معلمی پایه اول ابتدایی را انتخاب کرد و دوره‌ای را در روستای دیزج علی قلی بیگ از توابع هشترود به تدریس پرداخت. 
او در حوادث ۲۹ بهمن تبریز، حاضر بوده و تعدادی عکس از آن واقعه ثبت کرده‌است.جدیدالاسلام در سال ۵۷ راهی تهران شد تا در انستیتو تربیت مربیان امور هنری تهران مشغول تحصیل شود.

جدیدالاسلام در سال ۱۳۶۲ برای اولین بار آتلیهٔ عکاسی‌اش را دایر نمود. علی_سلیمی از اولین مشاهیری است که جدیدالاسلام از وی عکس گرفته‌است. چندی نگذشت که رسام نخجوانی برای تصویربرداری از شهریار، جدیدالاسلام را انتخاب نمود. این امر باعث شد که به توصیهٔ برادرش عکاسی از پرترهٔ هنرمندان را آغاز کند. جدیدالاسلام تاکنون ۱۵۰۰ پرتره از هنرمندان تبریز، تهران و حتی باکو عکاسی کرده‌است.
هر چند پیش از این وی در رشته‌های طبیعت و نیز مستند اجتماعی نیز عکاسی کرده‌است؛ اما پرتره، تخصص اصلی وی در عکاسی است. جدیدالاسلام دارای تخصص بالائی در نورپردازی در پرتره است که خودش این را مدیون آموزش‌های رسام نخجوانی می‌داند.

واژه‌های کلیدی:  محمد علی جدید الاسلام, زنده یادان,
تاریخ خبر: ۱۳۹۷/۱۱/۰۳