نمایشگاه چیدمان و عکس از حامد دائی در گالری دنا

نمایشگاه انفرادی عکس و چیدمان با عنوان " کابوس فرم " از حاد دائی در گالری دنا جمعه ۲۲ دی ماه افتتاح می شود . 

کیوریتور : سروش میلانی 

بازدید از ۲۴ تا ۲۷ دی ماه ۱۳۹۶

عکاسی از تاتری با نام "زبان کوهستانی، ایمان به خود" نوشته "هارولد پینتر" به کارگردانی علی‌اکبر علیزاد، دستمایه اولیه این مجموعه است. با توجه به تجربه بیست ساله‌ام در عکاسی تاتر و دوازده ساله در آموزش این شاخه از عکاسی، معتقدم برای نمایش یک مجموعه عکس تاتر در یک گالری هنری به دلایل بسیار محکمی احتیاج است. 
حامد در دوره‌ای خاص از زندگی‌اش (دوره سربازی)، در شرایطی ویژه و با نگاهی متمرکز و آن هم به عنوان اولین تجربه عکاسی تاتری‌اش، ۲۹ شب و بر روی یک صندلی مشخص این اثر تاتری را عکاسی میکند! ۲۹ شب و از روی یک صندلی!!! خوشحالم که آن زمان حامد را نمیشناختم چون قطعا از این حرکت منع‌اش میکردم!
دقیقا همینجاست که مدیا و تکنیک در کمرنگ‌ترین وضعیت خود قرار میگیرد و با کمترین واسطه، هنرمند نگاه شخصی‌اش را ثبت میکند.
شخصیت اصلی در این عکس‌ها و همچنین ویدئوآرت، حتی با حضور انسان‌های دیگر، تنهاست.. در واقع عکس‌ها، نشانه‌هایی از شرایط و وضعیت آن دوره هنرمند را در پیش روی ما قرار میدهد و گویی هنرمند با تکرار آن وضعیت برای خود، ناخنی بر زخم باز خویش کشیده و به جنسی از خودارضایی روحی نزدیک شده است و به تدریج تکثیر و تثبیت‌شان کرده و به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه به حوزه‌های وسیع روان‌شناختی، اجتماعی و روابط انسانی بسط شان می‌دهد.
ابعاد استعاری این نگاه در عکس‌های وی کاملا گویاست. این وسواس در مطالعه تصویری به همراه نگاه شخصیِ صادقانه از یک هنرمند جوان و خوش آتیه، مرا برآن داشت تا همکاری کوچکی برای درست نمایش دادن این وضعیت روحی و احساسی، داشته باشم. 

سروش میلانی‌زاده
دی‌ماه ۱۳۹۶

بیوگرافی:

حامد دایی
متولد خرداد ۱۳۶۹ – تهران
عکاس – ویدئوآرتیست و فیلم‌ساز حوزه مستند
شروع فعالیت های هنری از سال ۱۳۸۹
علاقه و تمرکز وی به مسایل اجتماعی، روابط انسانی با نگاه شخصی‌اش معطوف است.

نشانی :‌ میدان فردوسی - خیابان سپهبد قرنی - بعد از چهارراه طالقانی - کوچه سوسن - پلاک ۴ واحد ۲ 

روابط عمومی گالری دنا 

 

واژه های کلیدی:  حامد دائی . سروش میلانی زاده. دنا
تاریخ خبر: 1396/10/21