فراخوان نمایشگاه عکس «چهره ایران»

«چهره ایران» عنوان نمایشگاهی از عکس های اعضای انجمن عکاسان ایران است که با هدف نمایش تصویری از ایران امروز، در هفتمین دوره ده روز با عکاسان از تاریخ ۱۴ تا ۲۳ آذرماه در خانه هنرمندان ایران به روی دیوار خواهد رفت. از اعضا انجمن درخواست می شود با توجه به شرایط ذیل و رعایت مقررات مربوطه آثار خود را جهت انتخاب و ارائه در این نمایشگاه از طریق سایت انجمن عکاسان ایران به دبیرخانه نمایشگاه ارسال نمایند:

تعریف)
چهره، نماد هویت است. از این منظر «چهره ایران» در برگیرنده عکس هایی خواهد بود که می کوشد جنبه هایی از هویت امروز کشور ما ایران را در معرض دید قرار دهد. در انتخاب عکس ها دو منظر مورد توجه خواهد بود. هویت فردی و هویت اجتماعی.

  1. هویت فردی. در برگیرنده عکس هایی خواهد بود که در قالب تیپ نگاری نشان دهنده سیمای مردم ایران باشد. از تیپ ها بومی و سنتی گرفته تا تیپ های شهری و زندگی امروزی و جدید. در این نگرش عکس های پرتره از مردم عادی، شخصیت های برجسته علمی، فرهنگی، مذهبی، سیاسی، ورزشکاران، هنرمندان، صنعتگران، و نظایر آنها مورد درخواست است.
  2. هویت جمعی. مشتمل بر عکس هایی است که بیانگر واقعیت ها و رویدادهای اجتماعی در جامعه امروز ایران باشد. رفتارها، عادات ، آداب و رسوم و سنت ها، معماری و فضاهای شهری و روستایی، خانواده، دین، صنعت،آموزش و پرورش در سطوح مختلف، طبیعت، سیاست و هر چیزی که بتواند تصویری از ماهیت ایران امروز را به نمایش بگذارد.

شرایط و مقررات)

  1. ماهیت این نمایشگاه رویکرد مستند خواهد داشت اما نگاه، ساز و کار و اجرای هنرمندانه عکس ها مورد نظر است. از این رو عکس های دستکاری شده بنحوی که مستند بودن عکس ها را مخدوش کند و نیز عکس های مونتاژ شده، چیدمان، کلاژ و ساختگی پذیرفته نخواهد شد.
  2. علاقمندان به شرکت در این نمایشگاه (فقط اعضای انجمن) می توانند با مراجعه به سایت انجمن به نشانی nips.org.ir حداکثر پنج قطعه عکس در اندازه ۱۲۰۰ پیکسل (عرض عکس) به دبیرخانه نمایشگاه ارسال نمایند. در صورت انتخاب عکس، عکاس بلافاصله پس از اطلاع می بایست اصل فایل مربوطه را جهت آماده سازی، چاپ و ارائه در نمایشگاه به انجمن تحویل دهد.
  3. عکس ها می بایست صرفا از طریق سایت انجمن در قسمت مربوطه بارگذاری و ارسال شود.
  4. عکس ها می بایست حداکثر تا تاریخ ۳۰ آبان ماه با رعایت مقررات مربوطه در سایت بارگذاری شود. این مهلت به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.
  5. عکس های ارسالی می تواند بصورت تک عکس و یا مجموعه ارسال شود. مجموعه های ارسالی حداکثر می تواند مشتمل بر پنج عکس باشد که در مجموع بعنوان یک اثرتلقی خواهد شد. مجموعه های ارسالی می بایست دارای استیتمنت ( حداکثر یکصد کلمه) باشد. قضاوت و انتخاب مجموعه ها بر اساس استیتمنت صورت خواهد گرفت. مجموعه های فاقد استیتمنت مورد قضاوت قرار نگرفته و حذف خواهند شد.
  6. ارسال عکس جهت این نمایشگاه بمنزله اعلام مالکیت اثر از سوی عکاس است و در صورت عدم صحت کلیه مسئولیت های قانونی، عرفی و اخلاقی آن به عهده ارسال کننده است و در تمام مراحل خود وی پاسخگوی خواهد بود.